co to jest AWS ?

cloud-3406627_640.jpg, May 2021

Wszystko co powinieneś wiedzieć o amazon web services

Na pewno niejednokrotniewielerazy słyszałeś o stronie Amazon. O ilesama nazwa wydaje się być popularna, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że teraz jest to jedna z najlepszych firm, która zajmuje się nie tylko sprzedażą książek oraz innych tego typu rzeczy, ale przede jest dostawcą chmury obliczeniowej. Co ciekawe, pomysłodawca Amazon, obecnie jest nazywany jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a jego była żonapartnerka po rozwodzie z nim otrzymała taką sumę pieniędzygotówki, że sama jest na liście najbogatszych kobiet. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem lub po prostu chcesz przeczytaćsię więcej, zachęcamy do dalszej lektury. 

Geneza Amazon?

Po krótkim wstępie, łatwo można się domyślić, że pomysłodawcą Amazona był naturalnie Jeff Bezos. Zanim rozpoczął pracę nad własnym biznesem, pracował jako wiceprezes w jednej z firm na Wall Street. W 1994 roku, zrezygnował z tej posadyi zdecydowałsię otworzyć księgarnie online. Księgarnia otrzymała nazwę Amazon, a pomysłem dla Bezowa była sama Amazonka, czyli najdłuższa rzeka na świecie. Niektórzy mówią, że Jeff chciał, by jego firma stała się największym przedsiębiorstwem tego typu i właśnie stądnadał jej tak oryginalnąnazwę, jednak są to niepotwierdzone informacje. Cały sukces biznesu Jeffa Bezosa polegał przede wszystkim na tym, że jego księgarnia online miała dużo więcej pozycji. Konsumenci mogli zamówić dowolną książkę, nawet w bardzo dużym nakładzie, ponieważ była to księgarnia online i nie ograniczały jej lokal. Jak się szybko wydało, pomysł Bezosa był perfekcyjny, a teraz Amazon jest jedną z największych firm, która oferuje nie tylko sprzedaż książek, ale również innych rzeczy, a także różnego rodzaju usługi, w tym Amazon Web Services.  

Co to jest AWS?

AWS czyli skrót od Amazon Web Services to Chmura obliczeniowa. W dużym skrócie jest to system, który miał pomóc Amazonowi wtrakcie bardzo dużego natłoku konsumentów. Jak wiadomo, Amazon stosunkowoszybko zyskał na popularności, a jego oprogramowanie nie nadążało za tak dużą ilością zamówień.Wtrakcie tworzenia strony nikt nie brał pod uwagę tego, że wkrótce może się ona aż tak rozrosnąć. Zespół specjalistów postanowił znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu strona zostanie uporządkowana. Właśnie wtedy wpadli na rozwiązanie stworzenia jednej strony, która bazowałaby na tym, że każdy miałby dostęp do tego co zrobił inny człowiek. Pomysł okazał się być na tyle dobry, że cloud (chmurę) postanowiono udostępnićtakże innym klientom. Właśnie w ten sposób w 2006 roku powstał Amazon Web Services. 

zalety z używania AWS?

Przede wszystkim należy podkreślić, że choć obecnie dla wielu osób korzystaniez clouda wydaje się być niemal naturalne to w 2006 roku, była to pierwsza tego typu inicjatywa. Klienci mogli dostać dostęp do klastra komputerowego obsługiwanego z poziomu przeglądarki. Dostęp był naturalmnienieograniczony (co oznacza, że można było z niego korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku). największązaletą tej opcji było oczywiście to, że opłata była pobierana wyłącznie za wykorzystane zasoby. 

co wiemy o s3 oraz ec2

O ile o samym AWS dużo osób mogło kiedyś usłyszeć , tak o wyżej wymienionych s3 i ec2 może być trudno. Postaramy się szybko wyjaśnić Ci o co chodzi z tym dziwnym nazewnictwem. Otóż Amazon S3 czyli Amazon Simple Storage Service to system, który zezwala na składowanie bazie. Używając clouda możesz mieć dostęp do swoich informacji z wybranego miejsca na świecie. Co interesujące, rozmiar plików może mieć nawet od 1 b do nawet 5 terabajtów. Jeśli chodzi jednak o Amazon EC2  (Amazon Elastic Compute Cloud) to jest to program, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową w cloudzie. Teraz, gdy już znasz podstawowe użycie programów, możemy przejść do tego czym jest AWS lambda. AWS lambda to strona która zostałazałożona w 2014 roku i ma na celu ułatwienie zarządzania nowoczesnymi aplikacjami dostępnymi na wszystkich urządzeniach. Więcej na: https://nitka.net.pl

Add ping

Trackback URL : https://arsmedica.czest.pl/index.php?trackback/14

Page top